Kako brezplodno je tiščati glavo v pesek, vemo vsi. Treba je realno pogledati stanje, narediti učinkovit načrt za učinkovito hitro odplačevanje in se tega načrta potem tudi držati. Čisto nesmiselno je svoje kredite preklinjati. Finančna blaginja se začne s sprejemanjem odgovornosti. Kredite imamo, ker smo se mi odločili, da jih bomo vzeli. In zdaj se bomo tudi izvlekli iz te zagate. Dokler se ne soočimo z vsem, kar imamo, in dokler si tega odkrito ne ogledamo, ne moremo izdelati učinkovitega načrta.
Čisto nesmiselno je svoje kredite preklinjati.
Če bi radi refinancirali kredite, moramo najprej zapisati: kje plačujemo, kakšne so anuitete, kakšne so obresti, kakšen je obrok, koliko let še moramo odplačevati, koliko je vsega skupaj za odplačati. Potem pa se lahko gremo pogovarjat in iskat boljše ponudbe. Brez te analize ne bo šlo, saj bodo povsod najprej povprašali po teh podatkih. Če namreč poleg kreditne pogodbe nimate tudi amortizacijskega načrta, ki spremlja vašo pogodbeno obveznost in ste ga zagotovo prejeli skupaj s kreditno pogodbo ob podpisu, je zdaj čas, da najavite obisk v banki.
Z veseljem vam bodo naredili nov amortizacijski načrt vašega kredita, iz katerega bo tudi razvidno, kolikšen del ste že odplačali in koliko še morate. Zakaj se ljudje sploh preveč zadolžijo? Najverjetneje zato, ker ne naredijo popisa in analize in preprosto ne znajo oceniti realnega finančnega stanja. Kupijo BMW-ja na obroke, ker »bo že
nekako šlo«, nato pa nimajo nobenega finančnega načrta. Nič nimava proti temu, da se avto kupi na obroke. Govoriva le o tem, da mora za tako odločitvijo stati neki finančni načrt, ki pije vodo.
Lahko pa se ljudje zadolžijo tudi, ko podedujejo neki znesek in se preveč zaženejo. Naenkrat se apetit poveča, ne naredi pa se analiza, ki bi odraslega, zrelega človeka zadržala, da ne plane preko svojih zmožnosti.
Čas je za akcijo! S spletne strani https://www.osebnefinance.si/vecer9/ si snemite najprej obrazec Popis vseh dolgov in kreditov. Pripravite vse papirje, preračunajte in vnesite v obrazec.
Če ste v celoti popisali svoje dolgove in kredite, je čas, da se lotimo popisa svojega premoženja ter dolgov in da izračunamo svoje neto premoženje. To imajo novinarji radi. Vsako leto pripravijo lestvice najbogatejših.
Pač – po nekih očitnih kriterijih. V resnici lahko samo vsak zase izdela svoje neto premoženje. Samo vi veste, kje imate kaj, kar sodi v vaše premoženje. Drži? Vaše je tisto, za kar nimate več dolgov. S spletne strani https://www.osebnefinance.si/vecer9/ si sedaj snemite drugi obrazec – Popis neto stanja premoženja. Sem zapišete vrednost avtomobila, nepremičnin, gotovine, delnic, zlatnine … Od tega odštejete dolgove in dobite neto stanje premoženja.
Zakaj je to pomembno vedeti?
Šele ko bomo imeli pred očmi realno stanje, se bomo lahko začeli vzpenjati proti finančni neodvisnosti oziroma obilju. Na tej točki si lahko tudi odkrito izračunata, kako bi si delila premoženje ob morebitni ločitvi. Hitro boste ugotovili, da se vam ločitev ne splača … Tema ni prijetna, a je zelo življenjska, in če so te stvari dorečene, se lažje spi in diha. Dokazano je, da se pari, ki so se pripravljeni o teh rečeh odkrito pogovarjati, zelo redko razidejo.
Tam, kjer ni odkritosti in poštenja, sprejemanja in zaupanja, so ločitve veliko bolj pogoste.
Midva sva se s to temo srečala na najinem prvem potovanju na dopust v daljne kraje. Na romantičnih Maldivih. Ko je Smiljan bral knjigo Donalda Trumpa in Billa Zankerja. To je knjiga z originalnim naslovom Think BIG and Kick Ass in Business and Life. Govori o pozitivnih učinkih tega, da se, preden se sploh zgodi, pripraviš na potencialno ločitev. Tema in čas za tako debato b romantičnem srkanju koktajlov vsekakor ni bila prava. A sva se iz te situacije veliko naučila. Potem ko je
knjigo prebrala tudi Helena.
Tudi predporočne pogodbe, pa naj so videti še tako hladne, nam lahko prihranijo nepotrebne težave.
Seveda se po navadi ne poročamo v pričakovanju, da se bomo nekoč ločili, a to je življenje. Na take stvari je treba pomisliti, jih urediti in nato živeti bolj sproščeno in brez skrbi.
Tukaj se spet dotaknemo naših vrednot in dojemanja denarja. Zelo pomembno je, kako na denar gledamo in kako dojemamo svet. Če verjamemo, da živimo v pomanjkanju, si bomo to uresničili; če verjamemo (pa čeprav nas prepričujejo mediji in naša okolica o nasprotnem), da je na svetu vsega
v obilju in dovolj za vse, si bomo lažje ustvarili bogastvo. Tudi s predsodki okrog bogastva je treba razčistiti.
Smo večji doprinos sebi in vsem okrog sebe, če smo revni ali če imamo dovolj denarja, da nismo drugim v breme in jim celo pomagamo?
Joe Vitale v svoji knjigi Prebujeni milijonar lepo razloži: »Denar bo vedno skladen s tvojim mindsetom (načinom razmišljanja).« V isti knjigi pove tudi, zakaj »denar nikakor ni vir vsega zla«. On pravi in (potrjuje skozi svoje fascinantno življenje, ki ga je peljalo od brezdomca do multimilijarderja),
da je vir vsega zla ljubezen do denarja, torej pogoltnost in pohlep. Denar je le sredstvo, s katerim lahko naredimo veliko dobrih stvari zase, za svoje
bližnje, za naš planet.
Kako bomo nekomu pomagali, če še zase nimamo dovolj?
Kako bomo pomagali družini, podprli svoje otroke, ostarele starše, če smo brez denarja? In zakaj ga nimamo? V večini zato, ker ne upravljamo pravilno lastnih financ, ker ne razmislimo o svojih vrednotah in ker ne pretehtamo svojih stališč o denarju. Ljudje radi dajemo vedeti, kako nam denar ni pomemben, kot da to dokazuje našo dobroto in nas dviguje nad potrošniški, materialističen svet, ki ga na videz preziramo ali se celo sami pred seboj pretvarjamo, da nočemo biti del njega.
Pri najinem delu pogosto slišiva, da denar ni vse. Strinjava se: denar ni vse in ni vse v denarju. A vendarle je pomemben del našega sveta. Nekateri res pripisujejo denarju prevelik pomen, drugi mu pripisujejo premajhnega. Denarju naj bi se dodelila vsaj tolikšna pozornost kot drugim področjem našega življenja. Ni dobro, da ga označimo za manjvrednega in da navedemo recimo zdravje za naše največje bogastvo. Življenje naj bi bilo uravnoteženo. Odgovorno naj bi se vedli do svojega telesa in mu s skrbno nego izkazovali hvaležnost, prav enako pa tudi dosledno skrbeli za svojo družino, odnose, osebnostno rast, kariero in seveda finance.